ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 15507242
*
nr 1550 7242
Maurice Blanchard
(1903-1969), Frankrike
Maurice Blanchard (1903-1969), France. Paris, signed. Image dimensions: 24x33 cm, outer dimensions including frame: 39x47,
GOUACHE, Paris, Signerad. Bildmått: 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 39x47 cm
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
Droit De Suite
Estimate:
1000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday July 3 2023
at 20:19:38
- Bid history
Time
Bidder
Bid
2/7 23:32:54
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
Read more about Maurice Blanchard
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa frankrike fransk franska franskt gouache maurice blanchard paris täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
3 juni at 18:49
*
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
Read more about Maurice Blanchard
nr 1550 7242
Maurice Blanchard
(1903-1969), Frankrike
Maurice Blanchard (1903-1969), France. Paris, signed. Image dimensions: 24x33 cm, outer dimensions including frame: 39x47,
GOUACHE, Paris, Signerad. Bildmått: 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 39x47 cm
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 1000 |
Sold: | SEK 700 |
Auction date: |
Monday July 3 2023 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
2/7 23:32:54 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.Read more about Maurice Blanchard
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa frankrike fransk franska franskt gouache maurice blanchard paris täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
3 juni at 18:49